تصویب نقشه جامع آب کشور در شورای عالی آب/ گام بلند برنامه هفتم برای توسعه صنعت آب و برق

    خلاصه مطلب

به گزارش ایرنا از وزارت نیرو ، «علی‌اکبر محرابیان» امروز (سه‌شنبه) در همایش سراسری مدیران ارشد وزارت نیرو و مدیران آب و برق سراسر کشور، با تبریک دهه کرامت گفت: با همت و تلاش همه مدیران و کارکنان صنعت آب و برق کشور، خدمت‌‎رسانی خوبی در پیشبرد و بهره‌برداری از پروژه‌ها با تعیین اهداف و استراتژی‌ها انجام شد.

وی، آب و برق را ۲ عنصر حیاتی و اساسی توسعه و پیشرفت کشور دانست و افزود: این عناصر در اشتغال، امنیت و رضایت عمومی کشور نقش بی‌بدیلی دارند.

وزیر نیرو یادآور شد: در شرایط حاضر، مدیریت این ۲ عنصر سخت و دشوار به نظر می‌رسید و نیازمند پیش‌بینی برنامه‌های عملیاتی بود؛ اما نکته مهم این است که امروز در وزارت نیرو برای توجه به این مهم، صاحب یک استراتژی مشخص، معین و برنامه‌ریزی شده در سه باز زمانی بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت در همه بخش‌ها هستیم.

تصویب نقشه جامع آب کشور در شورای عالی آب

محرابیان اظهار داشت: در حوزه آب، نقشه جامع آب کشور که شامل برنامه ۲۰ ساله کشور برای تامین آب در بخش‌های مختلف می‌شود، به تصویب شورای عالی آب رسیده است و به عنوان سندی راهبردی برای مدیریت آب به شمار می‌رود.

وی تصریح‌کرد: همچنین در بخش برق نیز یک سند جامع ۲۰ ساله به تایید متخصصان رسیده است و مورد بازدید رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است.

گام بلند برنامه هفتم برای توسعه صنعت آب و برق

وزیر نیرو با بیان اینکه در بازه زمانی میان مدت، صاحب برنامه هفتم هستیم، اظهار داشت: از احکام و اهداف برنامه هفتم توسعه به طور قاطعانه دفاع می‌کنم. هیچ برنامه‌ای تاکنون چنین گام بلندی را برای توسعه صنعت آب و برق کشور ترسیم نکرده است.

محرابیان در همین زمینه گفت: احکام بسیار ارزشمندی در برنامه هفتم توسعه آماده شده است و با ابلاغ از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی، آئین‌نامه‌های مربوطه تهیه و تصویب خواهد شد.

وی با اشاره به مشخص بودن جزئیات برنامه‌های عملیاتی و اقدامات در سه سطح سالیانه، ماهانه و روزانه طی سه اخیر در وزارت نیرو، اضافه‌کرد: بر این اساس تقریبا به طور کامل می‌دانیم که چه برنامه‌هایی را اجرایی و عملیاتی کنیم که دانستن این مساله بسیار ارزشمند است.

به گفته وزیر نیرو، در عین حال که مدیران وزارت نیرو در صحنه و میدان برای تامین آب و برق که در اثر حوادث دچار مشکل می‌شوند حضور دارند، بر استراتژی توسعه در طولانی مدت نیز واقف هستند.

وی با تاکید بر اهمیت تدوین دقیق برنامه‌ها به صورت منسجم، همگرا و هم‌افزا در صنعت آب و برق، ابراز داشت: امروز در اجزا و بخش‌های مختلف وزارت نیرو شاهد برقراری همگرایی و هم‌افزایی هستیم که بسیار ارزشمند است.

محرابیان بیان‌داشت: نکته مهم این است که اقدامات روزانه، مدیران صنعت آب و برق را تحت هر شرایطی از اهداف بلندمدت دور نکند و همین مساله به صورت برعکس نیز مورد تاکید است. همبستگی بین این دو، وزارت نیرو را به سازمانی موثر در توسعه و بالندگی کشور تبدیل کرده است.

وی در ادامه به نام‌گذاری سال‌جاری توسط رهبر معظم انقلاب با عنوان سال «جهش تولید با مشارکت مردم» اشاره کرد و گفت: در شعار سال‌ جاری «جهش» مورد تاکید قرار گرفته است؛ رشد تولید امری طبیعی است که با مرور زمان رخ می‌دهد اما جهش تولید مساله دیگری است که با برنامه‌ریزی و اقدامات جهادی میسر می‌شود.

صنعت برق در جایگاه دوم رشد صنعتی کشور در سال ۱۴۰۲

وزیر نیرو با بیان اینکه سال گذشته دومین رشد صنعتی کشور مربوط به صنعت برق شد، افزود: بسیاری از شرکت‌های صنعت آب و برق کشور در بطن تولید قرار دارند و محرک رشد سایر بخش‌های صنعت کشور به شمار می‌روند.

وی یادآور شد: در بخش آب نیز همین شرایط برقرار است. نیازهای صنعت آب در گروه‌های مختلف کالا و خدمات توزیع می‌شود. گام نخست رشد تولید این است که در تولید صنعت آب و برق با مشارکت مردم جهش تولید ایجاد کنیم و فراهم‌سازی زمینه و بستر لازم برای جهش تولید به واسطه خدمات این صنعت دومین موضوعی است که نقش کلیدی دارد.

اضافه شدن ظرفیت یک میلیارد مترمکعبی آب نامتعارف برای رشد تولید صنایع

محرابیان افزود: امروز با قوانین، مقررات و ظرفیت‌های کشور محدودیت رشد صنایع برطرف و با استفاده از ظرفیت آب‌های نامتعارف به توسعه صنعت کشور کمک شد.

وزیر نیرو در این زمینه توضیح داد: مجموع تخصیص آب صنعت کشور تا سال گذشته ۲.۷ میلیارد مترمکعب بود که با اجرای یک بند قانونی به میزان یک میلیارد مترمکعب تا امروز به این ظرفیت افزوده شد و این امکان وجود دارد تا چند برابر به این ظرفیت اضافه شود.

وی با بیان اینکه در بخش برق نیز با وضع قوانین و مقررات، اقدامات بنیادینی صورت گرفته است، اظهار داشت: در همین راستا ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری صنعت برق را برای توسعه نیروگاه‌ها و بخش صنعت به کار گرفتیم.

محرابیان با تاکید بر کاهش مصرف آب و برق در بخش‌های غیرمولد و افزودن آن به بخش مولد کشور در راستای جهش تولید، افزود: این کاهش متوجه بخش تولید و رفاه کشور نمی‌شود بلکه تاکید ما بر کاهش مصرفی است که هیچگونه رفاهی را ایجاد نمی‎‌کند و با مدیریت این بخش می‌توان گام بسیار موثری در جهش تولید کشور برداشت.

پروژه‌های اوج بار تابستان باید بر اساس جدول زمان‌بندی افتتاح شوند

وی به پیشبرد طرح‌های اولویت‎دار وزارت نیرو در حوزه آب، برق و آبفا پرداخت و گفت: مجموع پیشرفت این پروژه‌ها قابل دفاع است. نکته مورد تاکید این است که پروژه‌های صنعت آب و برق و نیز آب و فاضلاب به ویژه پروژه‌هایی که برای پیک تابستان در نظر گرفته شد، بر اساس جدول‌زمان‌بندی و در موعد تعیین شده پیش بروند.

وزیر نیرو با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود دمای هوا از هفته آینده با شیب تندی گرم شود، افزود: بر این اساس پروژه‌های برنامه‌ریزی شده برای اوج زمان مصرف باید به بهره‌برداری برسد و وارد مدار شوند.

محرابیان در این زمینه یادآور شد: بی‌تردید هریک از پروژه‌هایی که در صنعت آب و برق به بهره‌برداری می‌رسد جامعه وسیعی را خوشحال و سطح رضایت را ارتقاء می‌دهد، از جمله این پروژه‌ها می‌توان به احداث سدها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی، شبکه‌های آبیاری، خطوط انتقال، تصفیه‌خانه‌ها،نیروگاه‌ها، خطوط فوق توزیع وغیره اشاره کرد که باید در برنامه‌ها احصا شوند.

برنامه تامین آب سیستان و بلوچستان در سه لایه تعریف شد

وزیر نیرو بیان داشت: بیش از یک میلیون نفر جمعیت استان سیستان و بلوچستان تصورشان این بود که به دلیل کمبود آب در این منطقه به انتها رسیده‌اند، اما وزارت نیرو در دولت سیزدهم برای تامین آب برای مردم این بخش از سرزمین در سه لایه برنامه‌ها و طرح‌های خود را تعریف کرد و با پیشبرد اقدامات جهادی و مدبرانه برگ زرین دیگری را در تامین آب هموطنان ورق زد.

وی گفت: در منطقه سیستان و بلوچستان بارش ببارد یا نبارد، از هیرمند آب جاری شود یا نشود، زندگی و معیشت و آب شرب مردم سیستان و بلوچستان نجات یافت. امروز در آستانه افتتاح طرح‌های آبرسانی به این منطقه هستیم و پیشرفت این مساله مردم این خطه از سرزمین را بسیار خوشحال و امیدوار کرده است.

محرابیان همچنین به تاثیر پروژه‌های وزارت نیرو در جلوگیری از وقوع حوادث فاجعه‌بار اشاره و خاطرنشان‌کرد: در سیلاب اخیر در منطقه بلوچستان اگر سد «کهیر» احداث نشده بود، فاجعه‌ای رخ می‌داد که در صدر حوادث سیل ایران جای می گرفت؛ با مدیریت مناسب و با اجرای این پروژه خدمت عظیمی ارائه شد.