هدف‌گذاری جهش کمّی و کیفی تولید خودرو

    خلاصه مطلب

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس علی‌آبادی گفت: در حال پیگیری برنامه جامعی در صنعت خودرو هستیم که در سال جهش تولید، همزمان جهش در کیفیت و کمّیت را شاهد باشیم.

علی‌آبادی ادامه داد: بدین منظور در نشستی با خودروسازان به طرحی دست پیدا کردیم تا با تلاش برای فراهم‌سازی ملزومات به وضعیت مطلوب کمّی برای رفع نیاز بازار و عبور از تراز دست یابیم.

وی با اشاره به تعیین شاخص‌های کیفی برای خودروسازان با هدف رضایت مشتریان گفت: افزایش خدمات پس از فروش (گارانتی) در برخی خودرو‌ها از نتایج و تصمیمات اخذشده در نشست با خودروسازان بوده است.

وزیر صمت عمل‌گرایی برای رفع چالش‌های صنعتی را مهمتر از صرف شنیدن و دانستن عنوان کرد و افزود: در گفتگو‌هایی که با اصحاب صنعت، تشکل‌ها و به‌طور ویژه با صنعتگران به‌صورت روزانه داریم مشکلات شناسایی شده‌اند و در حال رسیدن به یک فهم مشترک هستیم، البته اقدامات خوبی انجام گرفته و یا در حال انجام است.

علی‌آبادی ابراز کرد: به‌دلیل اینکه کشور انرژی را به‌صورت اقتصادی در سبد مردم قرار نداده است مصرف انرژی در کشور ما از مصرف جهانی بیشتر است و در نتیجه این سرمایه به‌سهولت اسراف و اتلاف می‌شود.

وی فهم درست و اساسی مصرف انرژی را اقدامی عاجل عنوان کرد و گفت: اجرای فهم درست مصرف انرژی مستلزم مشوق‌هایی است به‌عنوان نمونه بازار دومی برای تأمین برق ایجاد کنیم که نفع آن به مردم برسد به‌طور نمونه اگر کسی برق را مصرف می‌کند بداند اختلاف فاحشی میان قیمت برق خانگی و برق صنایع وجود دارد و می‌تواند با صرفه‌جویی مازاد سرانه مصرف خود را بفروشد بنابراین باید ترتیبی اتخاذ کنیم که صنایع، برق خود را از مصرف‌کننده‌ها و با کمک وزارت نیرو تأمین کنند و حتی فروشنده برق تولیدی خود باشند و این موضوع را می‌توان به دیگر عوامل زیرساختی دخیل در تولیدِ صنایع همچون آب و گاز نیز تعمیم داد.

وزیر صمت به فراهم‌آوری شرایطی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش انرژی اشاره کرد و ادامه داد: درحال تأسیس شهرک‌هایی با هدف تولید انرژی هستیم که امتیازات خوبی برای صنایع فراهم می‌کند تا با سرمایه‌گذاری از مشوق‌هایی برای رفع ناترازی‌ها با منفعت اقتصادی بهره‌مند شوند.

وی افزایش بهره‌وری را اولویت دانست و گفت: در زمینه احداث نیروگاه و ایجاد ظرفیت‌های انرژی پس از انقلاب اقدامات بزرگی انجام شده است، بیش از 93 هزار مگاوات نیروگاه در کشور داریم و همین‌طور ظرفیت‌های تولید بزرگی در گاز براساس مقیاس جمعیت و وضعیت اقتصادی کشور داریم بنابراین در دستور کار قرار دادن طرح‌هایی که از محل افزایش بهره‌وری، انرژی مورد نیاز صنایع را تأمین می‌کنند از اهمیت بیشتری برخوردارند، از طرفی هم در حال فراهم‌آوری مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاری صنایع در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر هستیم.

انتهای پیام/+